پرش لینک ها

عوامل موفقیت در امتحانات نهایی سال دوازدهم

توصیه های مهم برای موفقیت در امتحانات نهایی

با توجه به اهمیت سوابق تحصیلی و نمرات کتبی سال دوازدهم و تاثیر مثبت آن در نمره کنکور داوطلبان به میزان ۲۵%، لازم است که هر دانش آموز برای موفقیت بیش تر در این امتحانات به نکات زیر توجه کند:
۱. مبنای سوالات امتحانات نهایی، کتاب درسی بوده و تسلط هر دانش آموز به کتاب درسی، اولین گام از مراحل موفقیت در این آزمون ها محسوب می شود.
۲. لازم است هر دانش آموز تمام« فعالیت ها»،« مثال ها»،« خود را بیازماییدها» و پرسش های انتهای هر فصل کتاب درسی را یک به یک و به دقت پاسخ دهد.
۳. با توجه به مفهومی تر شدن سوالات امتحانات نهایی در سال های اخیر و طراحی سوالات جدید، توصیه می شود، مطالعه دانش آموزان به صورت مفهومی و عمیق و در جهت یادگیری اصولی مطالب صورت گیرد.
۴. با توجه به الگوی یکسان بارم بندی سوالات و مطالب منابع درسی، به همه دانش آموزان جداً توصیه می‌کنیم که پس از یادگیری مطالب، به حل نمونه سوالات امتحانات نهایی یا هماهنگ کشوری مربوط به سال‌های گذشته اقدام کنند، تا تکنیک پاسخ گویی به این سوالات را بیاموزند. (نمونه سوالات امتحانات نهایی با پاسخ های تشریحی سالهای اخیر را می توانید از بخش … دانلود کنید)
۵. بسیاری از دانش آموزان بدخط بوده و به دلیل بی حوصلگی و سرعت زیاد هنگام پاسخ به سوالات امتحانات نهایی، علی رغم دانش بالا، نمره خوبی کسب نمی‌کنند. لازم است یادآوری شود که مصحح اوراق امتحانی آن ها در امتحانات نهایی، معلم خودشان نیست و با شیوه نگارشی، خط دانش آموز و حتی خود او آشنایی ندارد. پس لازم است دانش آموز مدتی قبل از شروع امتحانات، خوش خط و خوانا نوشتن را تمرین کند.
۶. برخی از دانش آموزان علی رغم دانش زیاد و قدرت تحلیل قوی، توانایی انتقال مطالب آموخته شده به صورت تشریحی را ندارد. یعنی می‌دانند که برای پاسخ گویی به یک سوال چه مسیری را باید طی کنند و به پاسخ صحیح نیز می رسند، اما نمی توانند این مسیر را توصیف کنند. لازم است این گونه دانش آموزان هنگام حل نمونه سوالات امتحانات نهایی، پاسخ هر سوال را به طور کامل نوشته و پاسخ های خود را روی پاسخنامه تشریحی، عیناً مانند یک مصحح تصحیح کنند.
۷. تجربه نشان داده است مهم ترین علتی که بین دانش آموزان با معدل بالا در امتحانات نهایی رقابت ایجاد می کند، تفاوت دانش دانش آموزان نیست، بلکه بی دقتی در یک یا چند سوال محدود، باعث اختلاف نمره دانش آموزان بوده است.
۸. توصیه می شود برای کاهش اشتباهات، خصوصاً اشتباهات محاسباتی، حتی اگر دانش آموز بسیاری از نمونه سوالات را تکراری می داند و موارد مشابه آن را تمرین کرده است، باز هم به دانش خویش بسنده نکند و تک تک نمونه سوالات را تا آخر حل کند تا به جواب برسد.
۹. معمولاً ضعف های یک دانش‌آموز به خصوص در دروس محاسباتی در حین تمرین و حل مسئله مشخص می شود. بنابراین، تمرین عملی موثرتر از مطالعه مکرر کتاب یا جزوه، خواهد بود.
۱۰. حل نمونه سوالات تستی برای دانش آموزان سال دوازدهم، به خصوص در ایام نزدیک به امتحانات نهایی، سودی نخواهد داشت، چرا که بخش زیادی از نمره امتحانات نهایی، مربوط به پاسخ تشریحی و راه حل رسیدن به پاسخ صحیح می باشد. کار به شیوه تستی که در آن، هدف، صرفا انتخاب پاسخ صحیح است، نمی تواند ضامن موفقیت شما در امتحانات تشریحی باشد.
۱۱. با توجه به این که سوالات امتحانات نهایی به صورت ترکیبی، ارتباطی و تعمیمی مطرح می‌شوند، لازم است بین فصول مطالعه شده تا حد امکان ارتباط برقرار کنید.
۱۲. توجه به بودجه بندی سوالات امتحانات نهایی، به خصوص در دانش آموزانی که صرفاً برای قبولی در آزمون ها مطالعه می کنند بسیار مهم است زیرا اولویت با مطالعه مباحثی است که آسان تر، کم حجم تر و دارای نمره بالاتری هستند.
۱۳. نظم در پاسخ گویی بسیار مهم است زیرا مصححان امتحانات نهایی هیچ آشنایی با وضعیت علمی شما ندارند و از روی خط و نظم در پاسخ گویی در مورد شما قضاوت می کنند. بدیهی است صرف نظر از میزان درستی پاسخ های داده شده، از نظر روانی مصحح ،تحت تاثیر نظم دانش آموز در پاسخ گویی، با رغبت بیش تر و و حساسیت کمتری به تصحیح برگه امتحانی خواهد پرداخت!
۱۴.عادت به پاسخ گویی به ترتیب شماره سوال از فراموشی پاسخ به برخی از سوالات جلوگیری خواهد کرد.
۱۵. در امتحان نهایی، صرفاً پاسخ نهایی مد نظر نیست و همه مراحل پاسخ گویی به یک سوال دارای نمره خاصی است. بنابراین مسیر نویسی، شرح پاسخ و پرهیز از خلاصه گویی باید همواره مد نظرتان قرار گیرد.
۱۶. از آنجا که بسیاری از اشتباهات دانش آموزان در امتحانات نهایی، ناشی از اشتباهات محاسباتی است، حل سوالات مشابه با اعداد متفاوت، می تواند میزان اشتباهات محاسباتی شما را به حداقل برساند.
۱۷. خلاصه نویسی دروس حفظی برای مرور نهایی، می تواند در ایام امتحانات نهایی با توجه به محدود بودن زمان، کمک شایانی به کسب نتیجه مطلوب برای داوطلب بنماید.
۱۸. نوشتن هر نوع علامت مشکوک بر روی برگه امتحانی می تواند به منزله تقلب دانش آموز محسوب شود.
۱۹. بهترین عملکرد برای امتحانات نهایی، عملکرد فردی است که بیش ترین چرک نویس را داشته باشد. بنابراین ارائه چرک نویس به ویژه در دروس استدلالی- تحلیلی مثل ریاضی بسیار مهم است.
۲۰. نباید به هیچ عنوان در این آزمون ها برای پاسخگویی از دو یا چند خودکار با رنگ متفاوت استفاده شود( جهت جلوگیری از شبهه تقلب)
۲۱. استفاده از لاک غلط گیر در آزمون نهایی ممنوع است.
۲۲. در بسیاری از موارد دیده می‌شود وقتی دانش آموزان سوالات را در کمتر از زمان مقرر پاسخ می‌دهند، به جای بررسی موارد احتمالی فراموش شده و اشتباهات احتمالی به سراغ تغییر پاسخ ها می روند و اصطلاحاً در وقت اضافی باقیمانده با پاسخ های داده شده بازی می کنند، باید توجه کرد که معمولاً در این موارد اولین پاسخ صحیح بوده و کسانی که با وسواس در پایان امتحان و در وقت اضافی باقی مانده برخی از جواب ها را تغییر می دهند، احتمالاً نتیجه معکوس خواهند گرفت.
۲۳. به دانش آموزان توصیه می کنیم شب امتحان تا دیر وقت بیدار نمانند، زیرا کارایی ذهن‌شان برای پاسخ گویی به همه سوالات مهم تر از دوره مبحثی خواهد بود که به خاطر آن بیدار مانده اند.
۲۴. ترجیحاً دانش آموزان در صبح امتحان نباید با همکلاسی های خود در مورد امتحان صحبت کنند، به خصوص دوستانی که علائم اضطرابی واضحی دارند و سبب اشاعه اضطراب به سایرین می‌شوند.
۲۵. توصیه می شود دانش آموزان قبل از امتحان به دستشویی بروند.
۲۶. لازم است دانش‌آموزان صبح امتحان صبحانه ای کامل و پرانرژی مصرف کرده و شب امتحان از خوردن غذاهای پر چرب پرهیز کنند.
در مقالات مرتبط شما می توانید از نکات طلایی اساتید مشاوره پایا پیرامون فنون یادگیری پایا نیز بهره مند شوید.

تذکر: تمام مطالب این وب سایت اختصاصی کانون مشاوره پایا بوده و استفاده از مقالات شرعا و قانونا فقط با ذکر منبع بلامانع است.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه